Formu Yeniden Gönderme İşlemini İptal Etme

Php ile Web Sitemizde form gönderme işlemi yaptıktan sonra, sayfayı yenilediğimizde yeniden form gönderme uyarısı çıkmaktadır. Bunu engellemek için kodlarımızda düzenleme yapmak gerekiyor. Aşağıda belirtilen çözüm ile sorunun ortadan kalktığını göreceksiniz.

Aşağıda verilen JavaScript kodunu footer.php de en altta bulunan </body> tagının hemen üstüne yapıştırınız..

<script>

if ( window.history.replaceState ) {

window.history.replaceState( null, null, window.location.href );

}

</script>

2. Yöntem: Üstte önerdiğimiz çözüm bu türden tüm olası sıkıntıların önüne geçmektedir. Her sayfada ayrıca yazmak isterseniz. Örnek olarak bir form bitimi sonrası gerekli kodu php kapanış tagın üstündeki kapama parantezden öncesine, olmazsa sonrasına yazıyoruz. Tabiki verilen örnekte post.php sayfasında isek. Ayrıca herhangi bir kod çalıştırılmaması için ve yönlendirme bazen boşa çıkabilir, bunu için hemen sonrasına exit; kodunu yazınız.
yazılacak kod: header(“Location: posts.php”);
Örnek:

header("Location: posts.php");
exit; 
}
?>

Diyelimki category.php dosyasında çalışıyorsak. Kodumuz: header(“Location: category.php”); şeklinde olacak.

Bu kod form gönderme yerine bulunduğumuz sayfayı yenileyip komuta göre sayfaya tekrar gidiyor. Yani kısacası form göndermeden sayfayı yeniliyor.


Kategori: Web Tasarım | Yayınlanma Tarihi: 13 Ağustos 2020 - 16:52:15 | Güncellenme Tarihi: 20 Mart 2022 - 12:49:08 Yazar: woweso_admin | Yorum sayısı: 5 | Okunma Sayısı: 1815Etiketler: , , , , , ,Yorumlar


“Formu Yeniden Gönderme İşlemini İptal Etme” için 5 Yorum

 1. Nurdan dedi ki:

  Hocam harikasınız ya. Çok teşekkür ederim.. Location kodu ile yapamadım, bu benim için daha pratik bir çözüm oldu.

 2. Selami Altınkulak dedi ki:

  Teşekkürler, ben de böyle birşey arıyordum. Location kodu ile yaptım olmadı. Bulunduğu sayfaya yönlendirme olmadı birtürlü. Bunu denedim kökten oldu. Yalnız sizlerden ricam location ile nasıl yaparız, yani illaki o yöntemi kullanmak istesek nasıl yaparız? O kodu da paylaşır mısınız?

 3. Anıl Uluyol dedi ki:

  post işlemlerinde geri dönünde “yeniden onayla” ibaresi gıcık ediyordu. çok işime yaradı teşekkürler.

 4. İsmail Murat Özdemirsu dedi ki:

  Paylaşım için çok teşekkür ederim. Kaç gündür uğraşıp duruyordum. Form gönderirken yeniden yönlendirmede sorun yaşıyordum. Sayfayı yenilerken yeniden form gönderme yapıyordu. Bu sorundan kurtuldum. Harikasınız. Formu gönderdikten sonra sayfayı yeniliyorum ve sayfa sorunsuz yenilenmiş olarak geliyor artık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınız *

Not: Yorumlarınız en az 30 karakter olmalıdır. Kalan karakter 30