YouTube Herkese Açık Özel Kullanıcı Adı Alma

YouTube’a çok önemli bir özellik geldi. Herkese açık benzersiz kullanıcı adı belirleme ile birlikte kanal URL’si değiştirme özelliği geldi.

Bildiğiniz üzere dünyaca ünlü video paylaşım sitesi olan YouTube, birçok platform gibi url’de özel kullanıcı adının özelleştirilmesine izin vermiyordu. Belli takipçi sayısı veya bazı değişken kriterleri göz önünde bulunduruyordu. Kanal ismi “https://www.youtube.com/channel/UC4GDsyOhlAr0pgGF_-_m9Xw” gibi karışık rakam, harf ve işaretlerden oluşmaktaydı. YouTube kanal sahipleri kanal url adresini nasıl özelleştirebilirim diye büyük uğraşlar veriyordu. YouTube’dan yapılan resmi açıklama ile bu iş çok daha kolay olacak.

Geçtiğimiz hafta içerisinde gelen mail ile birçok YouTube kanal kullanıcılarını heyecan ve merak sardı. Kanal sahiplerinin merakla arzuladığı kullanıcı adları url’de gözükecek. Daha önce “https://www.youtube.com/channel/UC4GDsyOhlAr0pgGF_-_m9Xw” bu şekilde karışık olan YouTube kanal adresiniz, diyelimki kullanıcı adınızı @woweso diye belirlediniz ve başka bir değişiklik olmazsa artık bu şekilde gözükebilecek; “https://www.youtube.com/@woweso”. Tabiki kanal url si hala aktif olacak ama kullanıcı adı ayrıca kanal url si olarak da kullanılacak. Yani kullanıcı uzantılı link; kullanıcıyı kanalın ana sayfasına götürecektir. Herkese açık kullanıcı adı Shorts sekmesinde, arama sonuçlarında, yorumlar ve bahsetmelerde görünecek. Size özel bir YouTube özel kimlik diyebiliriz. Size ait kanal ismi ve o ismi taşıyan özel kullanıcı adı kanalınız için çekici bir görünüme kavuşacaktır.

İnstagram, Facebook, Twitter, Pinterest ve Tiktok gibi sosyal medya platformlarında kullanılan url’deki kullanıcı adları özelliği bundan sonra YouTube’da da olacak. YouTube kanalı ve Shorts’da aynı kullanıcı adı görünecektir. Dileyen bundan sonra kendi kanal linkini özelleştirebilecek. Gelen mail’de bir sonraki mail ile bilgilendirme yapılacağı ve süresi 14 Kasım’da biteceği yazılı. YouTube’dan gelen mail tam metni aşağıda verilmiştir.

YouTube tarafından gönderilen mail bilgilendirme metni:

Merhaba YouTube Kullanıcısı,

Sizinle, topluluk üyelerimizin birbirlerini bulup iletişime geçmelerini kolaylaştıracak YouTube herkese açık kullanıcı adlarının, önümüzdeki haftalarda kullanılmaya başlanacağını bildirmek için iletişime geçiyoruz. Herkese açık kullanıcı adınız kanalınıza özeldir. Diğer kullanıcılar, yorumlar ve topluluk gönderileri gibi etkileşim araçlarında sizden bahsetmek için bu kullanıcı adını kullanırlar.

Bilmeniz gerekenler:
Herkese açık kullanıcı adı seçme imkanını tüm kanallara önümüzdeki haftalarda kademeli olarak sunacağız. Herkese açık kullanıcı adınızı seçebileceğinizde size yeni bir e-posta göndereceğiz ve YouTube Studio’dan bildirim alacaksınız. Çoğu durumda, kanalınızın kişiselleştirilmiş URL’si varsa bunu, herkese açık kullanıcı adı olarak seçmeniz için ayırırız. Sizin için ayırdığımızdan farklı bir herkese açık kullanıcı adı isterseniz bunu değiştirebilirsiniz. Henüz kişiselleştirilmiş URL’niz yoksa kanalınız için herkese açık kullanıcı adı seçebilirsiniz.

14 Kasım 2022’ye kadar herkese açık kullanıcı adı seçmezseniz, YouTube sizin için otomatik olarak bir herkese açık kullanıcı adı atar. İsterseniz bu adı daha sonra YouTube Studio’dan değiştirebilirsiniz.

Bu sırada, herkese açık kullanıcı adları ve bu adlarla neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Saygılarımızla,
YouTube Ekibi

Gördüğünüz gibi artık YouTube kanalınızın özel bir url’si olacak. YouTube kriterlerine uygunsa belirleyeceğiniz kullanıcı adını, YouTube kriterlerine uygunsa; https://www.youtube.com/….. noktalı yerde görebileceksiniz. Belli bir takipçi sayısına gerek kalmadan url’yi belirleyeceksiniz. @kullaniciadi şeklinde bildiğiniz kullanıcı adı görünümü YouTube’da yakında yerini alacak.

Sizi anımsatacak veya var olan kullanıcı isminizi url’de kullanmak; YouTube kanal sahiplerinin arzu ettiği bir durumdu. Kanal sahiplerine özel url belirleme seçme imkanı 14 Kasım’da son bulacak. 14 Kasım’a kadar kullanıcı adı belirlenmezse; YouTube kendisi otomatik olarak belirleyecek. Bunun için YouTube’dan gelecek olan maili özenle beklemelisiniz. Sırayla kademeli olarak gönderilecek olan maillere en kısa zamanda dönüş yapmanız; istediğiniz kullanıcı adını seçme şansınızı arttıracaktır. Maili sizden daha önce alan bir kullanıcı sizin belirlediğiniz kullanıcı adını alabilme şansı daha yüksek. Onaylanmış kullanıcı adına sahip, takipçi sayısı yüksek olan, resmi adresler ve kurumsal firmalar gibi kanal sahiplerinin istediği kullanıcı adını almalarına tabiki öncelik sağlanacaktır ya da kendilerini ifade eden isimleri almalarına kolaylık sağlanır. Her önüne gelen tabiki de başka kişi veya kuruluşlara ait bir ismi alamaz. Benzersiz ve seo dostu bir kullanıcı adı almanız; kanalınıza, web sitenize, sosyal medya hesaplarınıza ve firmanızın seo’suna katkı sağlayacaktır. Akılda kalması ve linkin görünümü açısından gayet faydalı olacaktır.

İşinize yarayacak ve arzu ettiğiniz kullanıcı adını almak için mailleri kontrol etmeyi unutmayalım. Güzel ve akılda kalıcı bir kullanıcı adı alabilmeniz dileğiyle,

Sağlıcakla kalın…


Kategori: Sosyal Medya | Yayınlanma Tarihi: 24 Ekim 2022 - 01:59:15 | Güncellenme Tarihi: 3 Kasım 2022 - 00:57:51 Yazar: woweso_admin | Yorum sayısı: 1 | Okunma Sayısı: 107Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Yorumlar


“YouTube Herkese Açık Özel Kullanıcı Adı Alma” için Bir Yorum

  1. tabelacı dedi ki:

    bu çok güzel bir haber. artık kendimize ait bir kullanıcı adı alabiliriz..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınız *

Not: Yorumlarınız en az 30 karakter olmalıdır. Kalan karakter 30